Sokolica Autor : Martens kategoria: SzczytySzczyt Sokolicy wznosi się na wysokość 1367 m. n.p.m. Jest najniżej położonym szczytem w masywie Babiej Góry i jest to wyraźne wypłaszczenie na szlaku prowadzącym na Babią Górę. Jest to również swojego rodzaju granica pomiędzy roślinnością las miesza się z kosówką. Z platformy widokowej rozciąga się piękna panorama na masyw Babiej Góry.Wysokość : 1367.00 m n.p.m.

Dla większości z Was, szczyt Sokolicy jest doskonale znany. Charakterystyczne urwisko, stało się kadrem dla niejednej fotografii. Dla tych co nie znają szczytu przedstawimy trochę informacji na temat Sokolicy

Na początku należy wspomnieć, że Sokolica w Beskidzie Żywieckim wznosi się na wysokość 1367m i jest najniższym szczytem masywu Babiej Góry. Od strony północno-zachodniej jest podcięta wspomnianym urwiskiem skalnym, będącym wytworem ogromnego obrywu sprzed wieluset lat. Ma ono wysokość kilkunastu metrów. Posiadające dużą stromiznę stoki poniżej niego zawalone są dużymi kamieniami. To dzięki tej zerwie Sokolica stała się wyśmienitym widokowym punktem. Pozostałe stoki Sokolicy porastają kosodrzewiną i lasem. Szczytową platformę, na której ma punkt widokowy została wyłożona kamieniami i ogrodzona.

 

W kierunku południowo-zachodnim, po grzbiecie głównym przebiega szlak czerwony w kierunku Babiej Góry. Idąc w drugą stronę czerwonego szlaku dotrzemy do Przełęczy Krowiarki

 

Szlaki na Sokolicy 

 

szlak turystyczny zielony (Perć Przyrodników): Szkolnikowe Rozstaje - Sokolica. Czas przejścia 0.40 h (powrót 0.30 h)

szlak turystyczny czerwony (Główny Szlak Beskidzki): Krowiarki - Sokolica - Kępa - Gówniak - Diablak (szczyt masywu Babiej Góry). Czas przejścia z Krowiarek na Sokolicę 1 h (powrót 0.30 h)