Skręt Ratowników - najsłynniejsze rozdroże w Beskidzie Żywieckim Autor : Martens kategoria: RozdrożeSkręt Ratowników (1180 mn.p.m) - rozdroże szlaków turystycznych na Górnym Płaju w pobliżu schroniska na Markowych Szczawinach.Wysokość : 1215.00 m n.p.m.

Rozdroże szlaków nazywane Skrętem Ratowników łączy niebieski szlak z Przełęczy Krowiarki z żółtym szlakiem prowadzącym na Babią Górę. Czy dobrze wszystkim znaną Akademicką Percią.

Zobaczmy dlaczego to rozdroże jest jednym z najsłynniejszych w naszych górach? Sprawa jest prosta, to z tego miejsca rozpoczyna się podejście na Babią Górę. Jest to zakręt, który pokonują goprowcy podczas akcji ratunkowych na Babiej Górze. Stąd też wywodzi się nazwa - Skręt Ratowników.

Oprócz szlakowskazu znajdziemy tutaj tablicę informacyjną scieżki edukacyjnej zatytułowanej: Z Zawoi przez Diablak do Lipnicy.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny żółty (Akademicka Perć): Zakręt Ratowników - Babia Góra 1 h

szlak turystyczny niebieski (Górny Płaj): Przełęcz Krowiarki - Mokry Stawek - Szkolnikowe Rozstaje - Skręt Ratowników - schronisko PTTK na Markowych Szczawinach. Czas przejścia 2 h.