Przełęcz Krowiarki Autor : Martens kategoria: PrzełęczPrzełęcz Krowiarki - przełęcz w Beskidzie Żywieckim, w paśmie Babiej Góry. Według mapy wydawnictwa Compas, wznosi się na wysokość 1012 m n.p.m. Znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie suskim i nowotarskim (na granicy), w pobliżu miejscowości Zawoja.Wysokość : 1012.00 m n.p.m.

Z górskiego punktu widzenia, przełęcz Krowiarki rozdziela Pasmo Policy od Masywu Babiej Góry. Przełęcz jest dostępna komunikacyjnie. Poniżej przełęczy (w stronę Zubrzycy) znajduje się duży parking. Dlatego wiele osób w tym miejscu rozpoczyna wycieczkę na Babią Górę lub Policę.

Na Przełęczy Krowiarki znajduje się miejsce wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego. Kupimy tutaj bilet upoważniający nas do wejścia. Znajdziemy tutaj również punkt informacji turystycznej oraz bufet. Bliżej szosy widoczny jest obelisk Karola Wojtyły. Upamiętnia on okres pracy Karola Wojtyły, ówcześnie studenta, przy budowie odcinka szosy z Zubrzycy na Przełęcz Krowiarki w roku 1938. Po drugiej stronie znajduje się symboliczny grób profesora Z. Klemensiewicza. Profesor zginął podczas wypadku lotniczego w okolicach Policy w roku 1969.

Kiedyś na przełęcz prowadziła gruntowa droga z Zawoi, zmierzająca dalej na Orawę. Był to tak zwany Orawski Chodnik. Jednak przed II wojną światową rozpoczęto prace nad budową nowej szosy. Druga część szosy (w kierunku Zawoi) została zbudowana w latach 1968-1969. Obecnie jest to droga nr 957.

Przełęcz Krowiarki nazywana jest również Przełęczą Lipnicką lub Lipnickim Siodłem. Sama nazwa krowiarki wywodzi się od Polany Krowiarki. Na której kiedyś wypasano krowy. Jest to ludowe określenie (krowiarki) wskazujące pasterki wypasające krowy.

Przełęcz Krowiarki szlaki

drogą Górny Płaj na Markowe Szczawiny (do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach)

do Zawoi - Policzne

(Główny Szlak Beskidzki) na szczyt Babiej Góry

przez Cyl Hali Śmietanowej na Policę

do Zubrzycy Górnej

szlak Papieski - koniec szlaku ze Skawicy przez Policę i Cyl Hali Śmietanowej - trasy ostatniej wycieczki górskiej Karola Wojtyły przed wyborem na papieża (informuje o tym tablica ustawiona na przełęczy).