Markowe Szczawiny schronisko PTTK im. Hugo Zapałowicza Autor : Martens kategoria: SchroniskoSchronisko turystyczne PTTK im. Hugo Zapałowicza na Markowych Szczawinach znajduje się na północnych stokach Diablak (Babia Góra) na polanie Markowe Szczawiny (1180 m).Wysokość : 1180.00 m n.p.m.

Markowe Szczawiny opinie,ceny,informacje

Z punktu widzenia turysty, najważniejszą rzeczą opisującą schronisko są opinie, ceny i podstawowe informacje. Schronisko na Markowych Szczawinach posiada około 60 miejsc noclegowych, w pokojach wieloosobowych oraz dwuosobowych z łazienką. Aktualna i szczegółowa oferta noclegowa znajduje się na stronie schroniska na Markowych Szczawinach : http://markoweszczawiny.pttk.pl/oferta.

Schronisko dysponuje kuchnią i posiada niewielki bufet. Ceny są wysokie. Czy jednak warte są takich pieniędzy? To już pytanie do Was! Należy jednak pamiętać, że jak w każdym schronisku, jedzenie należy tutaj dowieźć. Można również wypożyczyć sprzęt turystyczny: rakiety śnieżne, raki, kijki, sondę lawinową, łopatkę lawinową, detektor lawinowy. W schronisku dostępna jest gitara, gry planszowe, czasopisma. Bardzo często odbywają się tutaj interesujące wydarzenia turystyczne: koncerty, szkolenia, prelekce itp. To w zasadzie wszystko o tym co znajdziemy w schronisku. Przejdźmy do tematu historii schroniska, która jest moim zdaniem ciekawa.

W sąsiedztwie schroniska, polanie Markowe Szczawiny znajduje się budynek goprówki, w którym mieści się Muzeum Turystyki Górskiej. Znajdziemy tutaj również dwie gigantyczne limby oraz ściankę wspinaczkową.

Markowe Szczawiny historia

Następnie chciałbym poruszyć temat historii schroniska, który wydaje się być bardzo interesująca. Ojcem pomysłu wybudowania schroniska na polanie Markowe Szczawiny był prezes Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego dr Hugon Zapałowicz. Otwarcie schroniska na Markowych Szczawinach miało miejsce 15 września 1906 roku. Schronisko składało się wówczas z pięcioosobowej izby męskiej oraz trzyosobowej izby damskiej. Oprócz tego dysponowało kuchnią i jadalnią. Było ono odpowiedzią na pobliskie schroniska niemieckiego towarzystwa Beskidenverein.

W okresie przedwojennym,od 1922 roku do roku 1943 schronisko przeszło kilka przebudów. Na tamte czasy, schronisko stało się przestronnym i nowoczesnym obiekte. W roku 1943 doprowadzono wodę oraz linię telefoniczną. Zdążono jeszcze rozbudować pierwsze piętro i nakryć dachem werandę.

W okresie wojennym schronisko zostało oficjalnie przejęte przez organizację Alpenverein (sekcja krakowska). Gospodarz się nie zmienił, był nim nadal Rudolf Wielgus. Można znaleźć w internecie informacje, że posiadał on dobre kontakty z niemiecką strażą graniczną. Co ciekawe w okresie wojennym zdołał dokonać kilku remontów schroniska. A w roku 1945 uchronił schronisko przed spaleniem przez Niemców.

Po wojne sytuacja wróciła do stanu pierwotnego. Opiekę nad schroniskiem dalej pełniła organizacja PTT, które w roku `1950 połączyło się z organizacją PTK, tworząc działający do dzisiaj PTTK. W roku 1964 miał miejsce generalny remont schroniska na Markowych Szczawinach. Zainstalowano agregat prądotwórczy oraz kotłownię. Z Zawoi doprowadzono prąd elektryczny. Obiekt posiadał 64 miejsca noclegowe.

Pod koniec maja 2007 roku rozpoczęto rozbiórkę schroniska. Konstrukcja zaczęła pękać. Budynek schroniska pierwotnie miał być przeniesiony do skansenu w Zawoi. Jednak zostało ono całkowiecie zlikwidowane. 21 listopada 2009 roku, na miejscu starego schroniska otwarty został nowy obiekt. Obecne schronisko na Markowych Szczawinach jest nowoczesnym budynkiem dwukondygnacyjnym wykończony kamieniem.

Markowe Szczawiny szlaki turystyczne:

z Zawoi Markowej,

z przełęczy Krowiarki (około 2 godzin od parkingu samochodowego - Górny Płaj),

z Ryżowanej,

z Przełęczy Jałowieckiej i Czarnej Hali przez Przełęcz Bronę na Diablak

z Zawoi Czatoży poprzez Akademicką Perć na Diablak (częściowo przez Górny Płaj),

Zobacz również:

Wycieczka na Babią Górę