Gówniak Autor : Martens kategoria: SzczytyGówniak nazywany również Wołowymi Skałkami lub bardziej kulturalnie Główniakiem wznosi się na wysokość 1617 m n.p.mWysokość : 1637.00 m n.p.m.

Gówniak jest szczytem znajdującym się we wschodniej grani masywu Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Jest jednym z pięciu szczytów graniowych Babiej Góry. Znajduje się na rumowisku Babiej Góry, czyli miejscu, wk tórym znajduje się duża ilość głazów. W okresie wiosennym można w tym miejscu zaobserwować sasankę alpejską, która swoimi białymi kwiatami porasta szczyt.

Kiedyś przez szczyt Gówniaka przebiegała granica pomiędzy Orawą a Galicja. W okresie II Wojny Światowej szczyt stanowł granicę pomiędzy Słowacją a Niemcami. Jej pozostałością były zachowane słupki graniczne z literami S i D (S - Slovensko, D - Deutschland). Podobno w roku 2012 zostały wykorzystane do budowy ścieżki turystycznej. Obecnie szczyt w całości znajduje się na terytorium naszego kraju.

Przez szczyt Gówniaka przebiega część Głównego Szlaku Beskidzkiego - Z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę.

Nazwa szczytu pochodzi z odległych czasów, gdy w rejonach szczytu wypasano woły (stąd druga nazwa - Wołowe Skałki). Woły wydalały odchody i stąd pojawiła się nazwa Gówniak. Trzecia nazwa - Główniak wg Midowicza jest przekręceniem nazwy Gówniak.

Zdarza się, że turyści podczas mgły mylą szczyt Gówniak z Diablakiem (Babią Górą). Sąsiedztwo wymienionych szczytów oraz fakt, że Gówniak przysłania Babią Górę od strony Przełęczy Krowiarki powoduje, że dopiero na szczycie turyści orientują się, że przed nimi decydujące podejście na Babią Górę.