Babia Góra Autor : Martens kategoria: SzczytyBabia Góra to zarówno masyw górski, jak również najwyższy szczyt tego masywu.Wysokość : 1725.00 m n.p.m.

Na początku skupimy się na najwyższym szczycie Beskidu Żywieckiego - Babiej Górze (słow. Babia hora, węg. Babia-Gura, niem. Teufelspitze) nazywanej również Diablakiem. Babia Góra znajduje się na wysokości 1725 m n.p.m. Położona jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego. Widać ją niemal z każdego miejsca w Beskidach. Wyróżnia się na tle innych szczytów. Co jest równoznaczne, że widoki z Babiej Góry są bardzo rozległe. Przed oczami mamy większość beskidzkich pasm (Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Mały, Beskid Wyspowy) oraz Gorce i Tatry.

Należy zwrócić uwagę na pogodę w rejonach szczytu Babiej Góry. Nie bez powodu szczyt ten jest nazywany Królową Niepogody, Matką Niepogody. Pogoda bardzo szybko ulega zmianom podobnie jak w Tatrach. Można przyjąć, że jest to najbardziej niebezpieczny szczyt w Beskidach. Planując wycieczkę na Babią Górę, należy być przygotowanym na wszelakie warunki pogodowe i to nie tylko w okresie zimowym. A trzeba przyznać, że zimą szaleją w tym miejscu potężne śnieżyce, a z północnych stoków schodzą lawiny. O niebezpieczeństwie tego szczytu przekonało się już wielu (nawet doświadczonych) turystów.

W okolicach Babiej Góry jest uwidocznieny reglowy układ roślinności. Poczynając od lasów mieszanych, iglastych, kosodrzewiny oraz roślinności górnego regla. Sam szczyt pokryty jest skałami.

Na szczycie znajduje się niewielki obelisk, który upamiętnia zdobycie szczytu przez arcyksięcia Józefa Habsburga w 1806 roku. Natomiast w roku 1996 ufundowany został obelisk na cześć Papieża Jana Pawła II.

Bardzo dobrze widoczny jest tu reglowy układ roślinności, z zachowaniem lasów mieszanych i iglastych, kosodrzewiny oraz roślinności regla górnego.

Na szczyt Babie Góry prowadzi wiele szlaków. Zarówno od polskiej strony jak i słowackiej:

szlak turystyczny czerwony Markowe Szczawiny - przełęcz Brona - Babia Góra - Sokolica - Przełęcz Krowiarki

  • z Markowych Szczawin 1.30 h (powrót 1.10 h), z przełęczy Brona 1 h (powrót 0.45 h)
  • z Przełęczy Krowiarki 2.30 h (powrót 1.30 h), z Sokolicy 1.30 h (powrót 1 h)

szlak turystyczny żółty Markowe Szczawiny - Akademicka Perć - Babia Góra - Chata Slaná Voda (Słowacja)

  • z Markowych Szczawin 1.15 h (powrót 0.45 h)
  • z Chaty Slaná Voda 3.25 h (powrót 3.10 h)

szlak turystyczny zielony Przełęcz Jałowiecka - Mała Babia Góra - przełęcz Brona - Babia Góra - leśniczówka Stańcowa - Kiczory

  • z Przełęczy Jałowieckiej Północnej 2.25 h (powrót 2 h), z Małej Babiej Góry 1.15 h (powrót 1.10 h)
  • z Kiczor 3.40 h (powrót 3.10 h), ze Stańcowej 2.30 h (powrót 2 h)

szlak turystyczny czerwony Orawska Półgóra - Chata Slaná Voda - Mała Babia Góra (czasy przejścia na Małą Babią Górę)

  • z Orawskiej Półgóry 3.30 h (powrót 3.15 h), z Chaty Slaná Voda 3 h (powrót 2.45 h)