Akademicka Perć - najtrudniejszy szlak w Beskidzie Żywieckim Autor : Martens kategoria: Szlaki turystyczneNajbardziej wymagający szlakw Beskidzie Żywieckim


Mapa:

Dystans: Suma przewyższeń: Dystans pod górę:
Procent pod górę: Dystans w dół: Procent w dół:


Akademicka Perć jest szlak turystyczny znakowany na żółto. Rozpoczyna się od Skrętu Ratowników i prowadzi na szczyt Babiej Góry. Nie jest to długi szlaki, ale za to bardzo wymagający i ciekawy jak na beskidzkie realia. Autorem szlaku jest Władysław Midowicz, który wyznakował szlak w roku 1925. Perć Akademików jest szlakiem jednokierunkowym, można się nim poruszać tylko w stronę szczytu Babiej Góry. Szlak jest zamknięty w okresie zimowym.

Z początku żółty szlak prowadzi drewnianymi schodami. Dość szybko nabieramy wysokości. Akademicką Perć przecina kilka razy potok Szumiący Potok (Szumiąca Woda). W pewnym momencie drewniane schody zamieniają się na kamienne schody. W tym miejscu ma swój początek wspomniany wcześniej Szumiący Potok. Nieco dalej kończy się strefa lasu i zaczynają się pojawiać pierwsze skały. Jesteśmy coraz bliżej największych atrakcji na szlaku - elementów wspinaczki.

Dochodzimy do pierwszych łańcuchów. Można przyjąć, że jest to jedno z czterech miejsc, które będzie wymagało od nas skupienia. Dodam, że najłatwiejsze. Jest to dość szeroka półka skalna (ok. 50 cm) o długości 10 metrów. Oczywiście za półką znajduje się kilkumetrowa przepaść. Aby ułatwić turystom przejście tego odcinka zainstalowano na skale łańcuchy. Odcinek nie jest trudny technicznie. Trzeba jedynie uważać, aby nie uszkodzić sobie rąk używając łańcucha. Gdy jest ślisko na szlaku łańcuch może być bardzo przydatny. Trzeba przyznać, że półka stanowi bardzo fajne miejsce widokowe.

Trochę wyżej odsłania się widok na Małą Babią Górę (moim zdanie warto się na nią wybrać). Dochodzimy do kolejnych łańcuchów. Jest to krótki odcinek, który nie powinnien sprawi Wam kłopotu. Trzeba tylko uważać, aby się nie poślizgnąć!

Kolejne podejście jest już bardziej wymagające. Wzrasta nachylenie, a do tego skały są śliskie ze wzlędu na spływający ciek wodny. Trzeba być uważnym. Do tego łancuch mamy raz po prawej stronie, a raz po lewej. Musimy go przekroczyć. Ogólnie na tym odcinku musimy uważać , aby nie stracić przyczepności. Możemy trochę się przy tym poobcierać.

Kilkanaście metrów dalej znajduje się ostatni bardziej wymagający odcinek. Dla wielu jest to najbardziej wymagający odcinek na szlaku. Sami to musicie ocenić! Jest to charakterystyczny odcinek, wyposażony w 6 klamer i łańcuchy. Wspinamy się na pionową ścianę zwaną Czarnym Dziobem. Wspinaczkę po klamrach można porównać do wychodzenia po drabinie. Zasada jest dość podobna. Później kawałek z łańcuchami i dość nużąca kamienna droga na szczyt Babiej Góry.

Czas przejścia Akademickiej Perci w przybliżeniu wynosi 1,5 godziny.